Strony

Cesja umowy leasingu – jak tego dokonać?


Zdarza się, że dotychczasowy leasingobiorca z różnych przyczyn chciałby się wycofać z umowy leasingowej. Rozwiązaniem takiej sytuacji jest albo zwrot przedmiotu leasingu i całkowita spłata zobowiązania albo cesja umowy przez innego przedsiębiorcę. O ile pierwsza ewentualność związana jest z dość dużymi kosztami (w zależności od czasu jaki pozostał do spłaty umowy), o tyle druga możliwość wiąże się ze stosunkowo niewielkim kosztem (prowizja za cesję), jednakże wymaga zaproponowania firmie leasingowej innego przedsiębiorcy chętnego do przejęcia zobowiązań dotychczasowego leasingobiorcy.

Warunkiem przejęcia (cesji) umowy leasingu przez innego przedsiębiorcę jest jego pozytywna ocena przez firmę leasingową. O procedurze weryfikacji klienta pisałam w poprzednich artykułach. Po jej dokonaniu i podjęciu pozytywnej decyzji przez firmę leasingową zawierana jest cesja umowy. Należy tutaj dodać, że przy tej okazji nie powinno dojść do zmiany innych postanowień umowy typu: skrócenie lub wydłużenie okresu, przeliczenie wartości rat leasingowych, itp. Jedyną zmianą będzie zamiana dotychczasowego leasingobiorcy na innego.

Warto również zwrócić uwagę na to, że cesja umowy leasingu może być też rozwiązaniem dla firm
w sytuacji gdy mają miejsca przekształcenia właścicielskie. Wówczas możliwe jest kontynuowanie umowy na tych samych warunkach jednakże przez (formalnie) inną firmę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz