Strony

Na co zwrócić uwagę przy podpisaniu umowy leasingowej?


W jednym z wcześniejszych artykułów zwróciłam Waszą uwagę pod jakim kątem należy analizować oferty leasingowe. Efektem takiej analizy powinien być wybór najlepszej cenowo oferty. Jednakże zanim podpiszecie umowę należy zwrócić również szczególną uwagę na zawarte w niej zapisy oraz inne dokumenty udostępniane przez firmę leasingową takie jak ogólne warunki umowy leasingowej (OWUL) czy taryfa opłat i prowizji (TOiP).

Zdarzają się firmy leasingowe, które udostępniają projekt umowy dopiero po pozytywnej decyzji w sprawie przyznania finansowania. Mimo to próbujcie chociaż zapoznać się z zapisami OWUL i TOiP, które zazwyczaj dostępne są na stronach internetowych firm leasingowych.

Jednym z elementów, który najbardziej interesuje leasingobiorców to kwestia związana z wcześniejszym zakończeniem umowy, które może mieć miejsce z tytułu jej wypowiedzenia. Firmy leasingowe mogą rozwiązać umowę z kilku przyczyn m.in:
- braku spłaty jednej lub dwóch rat (w zależności od leasingodawcy),
- korzystania z przedmiotu leasingu niezgodnie z przeznaczeniem,
-   zdarzeń związanych z prowadzeniem działalności przez leasingobiorcę np. zawieszenie, likwidacja działalności, pogorszenie się stanu majątkowego lub finansowego itp.

W takich przypadkach leasingodawca może rozwiązać umowę w trybie natychmiastowym a klient oprócz tego, że zobowiązany jest do zwrotu finansowanego środka trwałego to także musi zapłacić wszystkie nieuregulowane wymagalne należności, kwotę rozliczeniową oraz dodatkowe koszty manipulacyjne. 
Kwota rozliczeniowa to suma pozostających do spłaty rat powiększona o odsetki i inne koszty związane z rozwiązaniem umowy (np. koszty windykacji, przechowywania przedmiotu leasingu, ubezpieczenia i sprzedaży). Może się zdarzyć, że cena sprzedaży nie pokrywa w całości tej kwoty. Wówczas leasingobiorca musi dopłacić dodatkową kwotę aby pokryć ten niedobór.

Powyższe zasady  mają również miejsce w sytuacji całkowitej szkody związanej z przedmiotem leasingu, przy czym kwota rozliczeniowa uwzględnia kwotę odszkodowania otrzymanego od ubezpieczyciela.

Reasumując - wypowiedzenie umowy lub jej rozwiązanie może się niestety okazać bardzo kosztowne dla leasingobiorcy, dlatego zawierając umowę z firmą leasingową należy pamiętać o terminowej spłacie rat (o ile to oczywiście możliwe) oraz przemyśleć kwestię dodatkowego zabezpieczenia przedmiotu leasingu w postaci GAP (dotyczy pojazdów), które zmniejszy ryzyko wypłaty zbyt małej kwoty z odszkodowania w przypadku całkowitej szkody.

 Inne elementy umowy, na które warto zwrócić uwagę to:
- warunki dostawy i odbiór przedmiotu leasingu
- zasady używania przedmiotu leasingu,
- relacje pomiędzy leasingobiorcą a firmą leasingową w trakcie trwania umowy,
- rodzaj stosowanych do umowy zabezpieczeń,
- kwestie dotyczące rozliczenia zakończonej umowy,
- obowiązki związane z ubezpieczeniem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz