Strony

Jakie są rodzaje leasingu?

W praktyce funkcjonuje kilka rodzajów leasingu: leasing operacyjny (najbardziej popularny) i finansowy, zwrotny, bezpośredni i pośredni, leasing konsumencki (prywatny). Poniżej opiszę pokrótce czym się charakteryzują poszczególne typy finansowania i jakie mają znaczenie dla leasingobiorcy.
 
Leasing operacyjny i finansowy
Podstawowa różnica między leasingiem operacyjnym a finansowym polega na wyborze, która ze stron umowy jest uprawniona do amortyzowania przedmiotu leasingu. I tak w przypadku leasingu operacyjnego środek trwały amortyzowany jest przez firmę leasingową, a w przypadku leasingu finansowego przez korzystającego. Konsekwencją wyboru jednej z wyżej wymienionych form leasingu są określone następstwa gospodarcze dla korzystającego, które zebrałam w poniższym zestawieniu:


 
Leasing operacyjny
Leasing finansowy
 
Cel umowy
Korzystanie ze środka trwałego
z możliwością jego zakupu
(oznacza to, że korzystający nie musi nabyć przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy).
Korzystanie i zakup środka trwałego (w tym przypadku po spłacie ostatniej raty leasingu korzystający automatycznie staje się właścicielem przedmiotu leasingu).
 
Okres trwania umowy
Okres ten jest zazwyczaj krótszy niż okres amortyzacji, jednak nie krótszy niż 40% tzw. normatywnego okresu amortyzacji środków trwałych bądź 10 lat - w przypadku nieruchomości. W praktyce minimalny okres umowny to 2 lata.
 
Brak ograniczeń - okres ten może być w pełni dowolny, chociaż w praktyce wynosi on min. 6 miesięcy i nie trwa dłużej niż okres amortyzacji.
Podatek dochodowy
Korzystający może odpisać w koszty prowadzenia działalności następujące opłaty: wkład własny, raty leasingowe, kwotę wykupu oraz inne wydatki związane z korzystaniem z przedmiotu leasingu.
 
Kosztem uzyskania przychodów korzystającego są odsetki każdej z rat leasingowych oraz odpisy amortyzacyjne.
Ustawa o rachunkowości
Przedmiot leasingu jest zaliczany do środków trwałych firmy leasingowej.
 
Przedmiot umowy leasingu jest zaliczany do środków trwałych korzystającego.
Podatek VAT
leasing operacyjny traktowany jest jako usługa, w związku z czym podatek VAT naliczany jest od każdej raty leasingowej.
leasing finansowy traktowany jest jako dostawa towarów, dlatego podatek VAT naliczany jest „z góry” od wszystkich rat odsetkowych.

Pozostałe rodzaje leasingu są w zasadzie różnymi odmianami leasingu operacyjnego lub finansowego.
Leasing zwrotny
Na podstawie umowy leasingu zwrotnego firma leasingowa kupuje określony środek trwały od dotychczasowego właściciela, a następnie przekazuje mu ją do używania. W rzeczywistości przedmiot leasingu fizycznie pozostaje w posiadaniu korzystającego (pomimo zmiany właściciela), co umożliwia jego używanie w sposób nieprzerwany.
Wybór tej formy finansowania pozwala przedsiębiorcy na odzyskanie „zamrożonych” środków pieniężnych w celu wykorzystania ich na inne cele inwestycyjne jednocześnie przy zachowaniu możliwości korzystania ze środka trwałego.
 Leasing bezpośredni i pośredni
Jedynym kryterium podziału leasingu na bezpośredni i pośredni jest pozycja finansującego. W przypadku gdy sprzedawca lub producent zamiast sprzedawać środek trwały oddaje go korzystającemu w leasing mówimy o leasingu bezpośrednim. W tej sytuacji dostawca jest finansującym.
W przypadku leasingu pośredniego finansującym jest wyspecjalizowana firma leasingowa, która nabywa przedmiot umowy leasingu od producenta i przekazuje go do używania na podstawie umowy leasingu.
Jest to leasing samochodu skierowany tylko do indywidualnych konsumentów (osób fizycznych).  Leasing prywatny nie wymaga tylu formalności i zabezpieczeń co banki, w przypadku ubiegania się o kredyt na zakup samochodu. Tak jak w przypadku każdego innego  leasingu przez cały okres trwania umowy właścicielem samochodu jest firma leasingowa. Po zakończeniu umowy leasingowej prywatny leasingobiorca może wykupić używany samochód lub wyleasingować kolejny (leasing odnawialny).
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz