Strony

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące ubezpieczenia przedmiotu leasingu.


1. Jakie ubezpieczenie wybrać: proponowane przez firmę leasingową czy od agenta z zewnątrz?
W przypadku pojazdów rejestrowalnych (samochody, przyczepy, naczepy) warto porównać oferty ubezpieczeń między firmą leasingową a ofertą od zewnętrznego agenta ubezpieczeniowego. Często się zdarza, że oferta od tego drugiego jest tańsza. Wynika to z tego, że firmy leasingowe nie uwzględniają przy sporządzaniu oferty zniżki za posiadanie OC/AC. Uważajcie jednak na informacje, które przekazujecie agentowi w celu kalkulacji ubezpieczenia: koniecznie należy wspomnieć o tym, że pojazd będzie leasingowany (w związku z tym, w umowie muszą być zawarte dodatkowe warunki, które podrażają standardową ofertę).
W przypadku nowych pojazdów warto również zapoznać się z ofertą ubezpieczeniową od dealera, który ma zazwyczaj wysokie upusty na pierwszy rok ubezpieczenia.
Większość leasingów wyraża zgodę na ubezpieczenie zewnętrzne jednak odbywa się to za dodatkową opłatą manipulacyjną w wysokości od 200-300 zł netto.
Odnośnie pozostałych rodzajów przedmiotów leasingu (maszyny, urządzeń) – znaczna większość firm leasingowych wymaga dokonania ubezpieczenia za ich pośrednictwem.
 
2. Czy można zmienić ubezpieczyciela w trakcie trwania umowy leasingu?
 
Z reguły firmy leasingowe nie robią z tym problemu, ale zmiany należy dokonywać przy okazji rocznicy kontynuacji polisy. Informacje o zmianie firmy ubezpieczeniowej razem z ofertą należy przesłać do weryfikacji firmy leasingowej w terminie 14-28 dni przed terminem upływu ważności aktualnej polisy (pamiętajcie, że dokładne warunki zmiany ubezpieczyciela podawane są zawsze w Ogólnych Warunkach Umowy Leasingowej).
 
3. Jakie są możliwości dotyczące formy płacenia składki ubezpieczeniowej?
 
W przypadku ubezpieczenia zewnętrznego (czyli poza firmą leasingową) zazwyczaj wymagana jest jednorazowa płatność składki ubezpieczeniowej, ale zdarzają się też firmy leasingowe akceptujące zapłatę w dwóch ratach.
Inaczej sytuacja wygląda, gdy korzystacie z ubezpieczenia oferowanego przez firmę leasingową.
W większości przypadków istnieje możliwość rozłożenia płacenie składki na 12 rat, które są doliczone do rat leasingowych.
Inna opcja stosowana przez firmy leasingowe to ubezpieczenia wieloletnie (dotyczą pojazdów). Takie rozwiązanie ma swoje plusy – składka jest z góry ustalona, więc nie zmienia się w trakcie trwania umowy leasingu i jest płatna w ratach doliczanych co miesiąc do raty leasingowej.
 
4. Komu należy zgłosić szkodę i jak wygląda wypłata odszkodowania?
 
W praktyce sposób postępowania w przypadku zgłoszenia szkody nie różni się od tego w przypadku wystąpienia szkody pojazdów lub maszyn i urządzeń, które są naszą własnością.
Przede wszystkim zgłaszamy szkodę firmie ubezpieczeniowej oraz innym właściwym instytucjom (np. policji). Następnie o fakcie powstania szkody informujemy firmę leasingową – zazwyczaj na ich stronach umieszczone są odpowiednie formularze, które przesyłamy albo faxem albo na adres internetowy do tego wskazany.
Zgoda firmy leasingowej na wypłatę odszkodowania (na konto warsztatu lub leasingobiorcy) jest wydawana po dokonaniu naprawy (rzadko jest zgoda na kosztorysowy tryb likwidacji szkody).
Tu zwróćcie uwagę na zapisy Ogólnych Warunków Umowy Leasingu, gdzie takiej naprawy można dokonać. Firmy leasingowe wymagają z reguły skorzystania z autoryzowanych sieci. Ma to zapobiec obniżeniu wartości przedmiotu w skutek niefachowej naprawy.
 
 5. Szkoda całkowita, kradzież, utrata przedmiotu leasingu – i co dalej?
 
W takiej sytuacji umowa leasingowa ulega rozwiązaniu i zostanie rozliczona. Pieniądze z odszkodowania będą przeznaczone na pokrycie należności z tytułu rozwiązanej umowy. W przypadku nadwyżki zostanie ona przekazana leasingobiorcy, natomiast w przypadku niedoboru leasingobiorca będzie musiał uregulować różnicę.
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz